IF Hagen
Tisdags-OL
Tisdags-OL  2019

Motions och tränings-OL som arrangeras i samarbete mellan IF Hagen - Volvo OK - OK P4 - med flera.
Ingen föranmälan behövs, kom bara och deltag.

Start är mellan 20:00 och 20:30.          Sista målgång är 22:00.  Efter det dras målet in.


  4 banor finns att välja mellan:
- Kort bana c:a 2 - 3 km medelsvår
- Mellanbana c:a 4 - 5 km medelsvår
- Lång bana c:a 6 - 7 km medelsvår
- Lätt bana c:a 2 - 3 km lätt med ledstång

Nästa tävling: Tisdag -- 24 Sept  =>>> Natt - Start mellan 20:00 och 20:30 <<<=
Karta / Plats: Flämslätt / Kursgården
Vägvisning: Vägen Eggby Lerdala. Flämslätts kursgård
Vägvisning-karta: Kartan finns här: Gå ner till Arena och Tävlingsområde.
Arrangör: Istrums SK / Lars Wahlström
Avgift: 30:-, brickhyra 5:-. OBS! Kontant betalning för alla.      Det går även att betala med Swish.

===>>> Nu finns banorna upplagda på Livelox så att man kan lägga upp sina spår där. <<<===

Resultat 2019:  
Datum Resultat Kommentar
17 Sept Resultat Billingen
10 Sept Resultat Rydskogen
03 Sept Resultat Simsjön
27 Aug Resultat Rånna
20 Aug Resultat Karstorp
13 Aug Resultat Boskogen
25 Juni Resultat Simsjön
18 Juni Resultat Billingen
11 Juni Resultat Häggum
04 Juni Resultat Simsjön
28 Maj Resultat Fjället
21 Maj Resultat Högaliden
14 Maj Resultat Rånna
07 Maj Resultat Rankås
23 Apr Resultat Rånna
16 Apr Resultat Bjärsjö Kompass kvarglömd. Finns att hämta nästa tisdag.
09 Apr Resultat Lövsjötorp
02 Apr Resultat Klagstorp
Resultaten finns även på Eventor under lokal tävling.

Arrangörsschema:   (Platser och arrangör kan ändras)
Datum Karta Plats Arrangör Banläggare Kommentar
02 Apr Klagstorp Förråden pkt 135,20 OK P4
09 Apr Lövsjötorp Brukshundsklubben IF Hagen Karin B Andersson / Lena Reisen / Hampus Nyström / Inger Westerberg
16 Apr Bjärsjö Skjutfältet Volvo Urban Bark / Torbjörn Jarlevang
23 Apr Rånna 2:a parkeringen IF Hagen Hans Tuvesson / Alf Andersson / Ulla Andersson
30 Apr Ingen tävling
07 Maj Rankås Rankåsstugan Tibro OK
14 Maj Rånna Ryds ängar IF Hagen Stefan Linderoth / Johan Lindgren / Henrik Linderoth
21 Maj Högaliden Högaliden Volvo Jonas Ericsson / Lennart Ardmar / Tapio Leskinen
28 Maj Fjället Fjället N IF Hagen Carl-Otto Wijkmark / Styrbjörn Jansson / Annica Höckergård
04 Juni Simsjön Skultorp OK P4
11 Juni Häggum Häggum IF Hagen Emma Kindbom / Maria Widmark / Mats Karlsson
18 Juni Billingen Hagenstugan IF Hagen Linus Ahlen / Nina Ahlen / Emma Ahlén / Greger Ahlen
25 Juni Simsjön Stora parkeringen N OK P4 Kay Svensson, K-G Larsson, Inger Holm, Roland Gustavsson, Conny Ljungberg
02 Juli Semester
09 Juli Semester
16 Juli Semester
23 Juli Semester
30 Juli Semester
06 Aug Inställt Arrangörer saknas
13 Aug Boskogen Mellomgården OK P4 Christer Ottosson, Conny Ljungberg, Inger Holm, K-G Larsson
20 Aug Karstorp Karstorp Volvo Anders Petersson / Torbjörn Löfving
27 Aug Rånna Rånnavägen Volvo Jonas Sandgren / Ann Nyström / Björn Sterud
03 Sept Simsjön N Simsjön OK P4 Conny Ljungberg, Kay Svensson, Inger Holm, Alf Andersson
10 Sept Rydskogen Stöpen S IF Hagen Karl-Evert Svensson / Niklas Sahlén / Maria Sahlén
17 Sept Billingen Hagenstugan IF Hagen Karin Andersson / Lena Jonsson / Ola Lundh
24 Sept Flämslätt Kursgården Istrums SK Lars Wahlström Natt
01 Okt Rydskogen Volvo Åke Wijkmark / Benny Hoffman Natt
08 Okt Klagstorp Förråden pkt 135,20 OK P4 Christer Ottosson, Kay Svensson, K-G Larsson Natt
15 Okt Billingen Hagenstugan IF Hagen Carl-Otto Wijkmark / Karl-Evert Svensson / Karin B Andersson Natt
31 Mars

För arrangörer och banläggare